Taping medyczny – co to takiego?

W XXI wieku, kiedy farmakologia wspina się na prawdziwe wyżyny rozwoju, nierzadko wątpimy w to, że coś, co nie jest tabletką, kapsułką, maścią, syropem lub zastrzykiem posiada potencjał leczniczy. Okazuje się jednak, że w przypadku niektórych schorzeń warto przyjrzeć się dostępnym formom terapii, które doskonale radzą sobie z różnego rodzaju jednostkami chorobowymi bez obciążania organizmu aptecznymi specjałami. Do mało inwazyjnych, ale skutecznych metod leczniczych należy taping medyczny, który postaramy się tutaj przybliżyć.

Taping medyczny to nic innego, jak leczenie specjalnie opracowanymi plastrami o grubości ludzkiej skóry, które przykleja się do powierzchni ciała. Formuła plastra jest elastyczna, wodoodporna, antyalergiczna i można użytkować ją w ciągu kilku dni bez ryzyka podrażnień, wysypek czy infekcji.

Do czego natomiast stosuje się taping? Taping medyczny idealnie sprawdza się w przypadku schorzeń określanych popularnym mianem naciągnięcia mięśnia. Pod tym obiegowym, choć mało medycznym i precyzyjnym terminem kryje się nadmierne, nieprawidłowe i na ogół gwałtowne rozciągnięcie mięśnia szkieletowego wywołane np. szybkim dźwignięciem ciężkiego przedmiotu, nagłym pochyleniem się bądź też urazem.

W wyniku naciągnięcia mięśnia rozwija się stan zapalny, którego manifestacja – zaczerwienienie, ból, obrzęk, ucieplenie i ograniczenie ruchomości – pozostaje dla pacjenta szczególnie nieprzyjemna. Właściwie dobrany i umieszczony na skórze taping medyczny pozwala szybko i skutecznie pozbyć się powyższych dolegliwości.

Na skutek stanu zapalnego i obrzęku mięsień zwiększa swoją objętość – może zatem uciskać na struktury otaczające tj. naczynia żylne, limfatyczne i nerwy. Wówczas obserwuje się zaburzenia odpływu krwi i chłonki, które, osiągając określony stopień nasilenia, mogą stać się przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Taping medyczny pozwala więc we właściwy sposób rozciągnąć i naciągnąć skórę nad zmienionym zapalnie mięśniem. Takie działanie ogranicza ucisk tkanki mięśniowej na naczynia żylne, limfatyczne i nerwy, skutecznie łagodząc objawy stanu zapalnego. Należy jednak pamiętać, że taping – podobnie jak każda procedura medyczna – wymaga ostrożności, a w razie potrzeby również konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Dodaj komentarz