W XXI wieku nieustannie dąży się do poprawienia jakości życia osób niepełnosprawnych i umożliwienia im osiągnięcia jak największego stopnia samodzielności. Niewidomi i inni pacjenci dotknięci deficytem dotyczącym zmysłu wzroku, choć na co dzień zmagają się z poważnymi ograniczeniami wynikającymi z niepełnosprawności, mogą korzystać ze specjalnie opracowanych udogodnień (m. in. alfabet Braila) i prowadzić życie niepozbawione dostępu do edukacji, rozwoju zawodowego, zgłębiania pasji i zainteresowań, a wreszcie prowadzenia życia towarzyskiego, kulturalnego i korzystania z licznych rozrywek.
Prawdziwym przełomem dla osób niewidomych i niedowidzących okazał się być alfabet Braila. Uporządkowany system umożliwiający zapisywanie i odczytywanie tekstów przy pomocy zmysłu dotyku pozwolił osobom niepełnosprawnym zgłębiać liczne podręczniki i książki, a tym samym poszerzać własne horyzonty. Warto wspomnieć, że na potrzeby polskich osób niewidomych alfabet Braila dostosowały Elżbieta Róża Czacka i Teresa Landy.
Alfabet Braila to przede wszystkim podstawa edukacji osób niewidomych. Wyspecjalizowany system znaków umożliwił spragnionym wiedzy uczniom, studentom i nie tylko poznawanie tajników wiedzy, której opanowanie znacznie ułatwia późniejsze podjęcie pracy i osiągnięcie wysokiego stopnia samodzielności.
Trudno również wyobrazić sobie codzienność bez możliwości odprężającej rozrywki – czytania liryki, epiki, dramatu… Alfabet Braila pozwala osobom niewidomym zapoznawać się z dziełami, które stanowią źródło niepowtarzalnych doznań emocjonalnych, kształtują charakter, sposób postrzegania świata i niebywale rozwijają wyobraźnię.
Alfabet Braila to jednak nie tylko sposób na kontakt z literaturą wysoką, światem kultury i sztuki. System znaków rozpoznawanych przy pomocy dotyku pozwala bowiem na bieżąco śledzić wydarzenia w kraju i na świecie za sprawą prasy.
Niezwykle istotne jest zatem zapoznawanie z alfabetem Braila osób niewidomych na jak najwcześniejszych etapach ich życia, co sprzyja harmonijnemu i pełnemu rozwojowi psycho-fizycznemu.