Tak na dobrą sprawę nikt, kto sam nie cierpi na żaden rodzaj cielesnego upośledzenia lub trwałego uszkodzenia, nie jest w stanie w pełni postawić się w roli inwalidy. Bez wątpienia są to ludzie tacy sami jak my, mający swoje potrzeby, …
Kategoria: Głuchoniemi
Zadania terapii zajęciowej
Osoby niepełnosprawne potrzebują wszelkiej pomocy, która pozwoli im w miarę normalnie funkcjonować w społeczeństwie osób zdrowych. Wiadomym jest, że nie jesteśmy w stanie przywrócić pełnej sprawności, ale przynajmniej można postarać się pomóc osobie niepełnosprawnej normalnie funkcjonować w społeczeństwie osób zdrowych. …
Uczeń niepełnosprawny w szkole
Współcześni rodzice mają coraz większy wachlarz możliwości kształcenia dziecka niepełnosprawnego fizycznie i intelektualnie. Zgodnie z przepisami prawa oświatowego można wybrać kształcenie w szkole powszechnej, czyli najbliżej miejsca zamieszkania, szkołę integracyjną lub specjalną. Poradnia psychologiczno-pedagogiczna może pomóc w podjęciu decyzji, ale …
W górę i w dół
Schody, schody, windy. W dzisiejszych czasach często korzystamy z tego rodzaju udogodnień. A to po to, aby przemieścić się z jednej kondygnacji do drugiej. Rzecz oczywista. Tylko, że w przypadku osoby niepełnosprawnej rzecz ta wcale nie jest już taka oczywista. …
Trudna dola osoby niepełnosprawnej
O tym, że osoba niepełnosprawna nie ma lekkiego życia mówić nie trzeba. Takiej osobie ciężko jest wykonywać czynności, które dla nas nie stanowią większego wyzwania. Samo poruszanie się po ulicy stanowi problem. Ale przejście, czy też raczej w przypadku wózka …
Codzienność
Zwykle osoba na wózku inwalidzkim jest uzależniona od pomocy innych. Oczywiście w zależności od stopnia niepełnosprawności, jak i jej rodzaju w różnym stopniu. Nie zmienia to jednak faktu, że zwykła szara codzienność może się okazać właściwie na każdym kroku naprawdę …
Trudności na mieście
Bardzo często słyszy się o tym, że osoby na wózkach inwalidzkich mają problemy z załatwianiem spraw urzędowych. Dlaczego tak się dzieje? Pomimo tego, że organizowane są przeróżnego rodzaju kampanie społeczne informujące o tym, że niepełnosprawni są wśród nas i że …
Metoda Tomatisa w zaburzeniach uwagi słuchowej
Kiedy skupiony pracujesz, oglądasz telewizję lub czytasz książkę, a niespodziewanie odezwie się dźwięk Twojego telefonu, mimo wszystko odrywasz się od wykonywanego z zaangażowaniem zajęcia i odpowiadasz na połączenie. Ludzka uwaga jest bowiem podzielna – pozostajemy zdolni do wykonywania kilku …
Implanty słuchowe w służbie poprawy jakości życia
W medycynie mówi się o trzech modelach starzenia się: o modelu optymalnym, fizjologicznym oraz patologicznym. Jak można się spodziewać, najatrakcyjniejszą z powyższych opcji wydaje się być starzenie optymalne – wchodzenie w wiek podeszły bez problemów zdrowotnych uniemożliwiających czerpanie radości …
Aparaty słuchowe – odkryć piękno dźwięku
Harmonijne współdziałanie i przenikanie się medycyny oraz zaawansowanych rozwiązań technologicznych pozwala dziś na prowadzenie efektywnej terapii licznych chorób i zaburzeń, z którymi przez wieki ludzkość zmagała się bezskutecznie. Jedną z form pomocy, która zrewolucjonizowała codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych – …