Metoda Tomatisa w zaburzeniach uwagi słuchowej

Kiedy skupiony pracujesz, oglądasz telewizję lub czytasz książkę, a niespodziewanie odezwie się dźwięk Twojego telefonu, mimo wszystko odrywasz się od wykonywanego z zaangażowaniem zajęcia i odpowiadasz na połączenie. Ludzka uwaga jest bowiem podzielna – pozostajemy zdolni do wykonywania kilku zadań jednocześnie, a nawet intensywnie skupiając się na danej czynności nie potrafimy zupełnie zobojętnić się i wyłączyć wobec pozostałych bodźców.

Niestety, nie wszyscy rodzimy się szczęściarzami. Coraz częściej, szczególnie wśród dzieci, spotyka się bowiem zaburzenia uwagi słuchowej. Jak zdefiniować ten problem? Wystarczy przywołać codzienną, zwykłą sytuację: Prosisz o coś swoje dziecko, które akurat zajęte jest zabawą. Robisz to dobitnie – powtarzasz kilka razy – nie słyszysz jednak odzewu. Jeśli podobna sytuacja miejsce ma od czasu do czasu, nie musisz się niepokoić. Jeśli jednak zmagasz się z podobnym problemem znacznie częściej, możesz mieć do czynienia z zaburzeniami uwagi słuchowej. Rozwiązanie? Metoda Tomatisa.

Metoda Tomatisa to jedna z form terapii, którą obejmuje się dzieci dotknięte zaburzeniami uwagi słuchowej. Prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów zajęcia przebiegają w spokojnej, przyjaznej atmosferze, w której maluchy nie odczuwają lęku i w pełni zrelaksowane otwierają się na lecznicze działania.

Na ogół metoda Tomatisa obejmuje kilka 10-dniowych sesji oddzielonych od siebie kilkutygodniowymi przerwami. Każdego dnia sesji poddawany terapii maluch słucha odpowiednio dobranych materiałów dźwiękowych przez około dwie godziny, jednocześnie bawiąc się, rysując czy oddając innym ulubionym zajęciom. Czy więc metoda Tomatisa, oparta w dużej mierze wyłącznie na biernym słuchaniu, może przynieść jakiekolwiek efekty?

Bez wątpienia metoda Tomatisa cieszy się gronem oddanych zwolenników, do których należą m.in. rodzice dzieci dotkniętych zaburzeniami uwagi słuchowej i leczonych z zastosowaniem omawianej terapii. Wielu z nich zdecydowanie potwierdza – metoda Tomatisa poprawia koncentrację, uwagę i pamięć, zwiększa możliwości intelektualne, redukuje zaburzenia zachowania i, co najważniejsze, skutecznie ogranicza zaburzenia uwagi słuchowej.

Dodaj komentarz