Problem inwalidztwa jest dużo głębszy niż by się zdawało. Tu nie chodzi tylko o oczywiste trudności inwalidy, by normalnie funkcjonować (czyli umiejętność poruszania się czy skomunikowania). I nie tylko o to, jak inwalida jest odbierany przez społeczeństwo (wzbudza niezdrowe zainteresowanie, …
Kategoria: Niepełnosprawność ruchowa
Co mogą robić w wolnym czasie osoby niepełnosprawne?
Osoby niepełnosprawne muszą borykać się z naprawdę wieloma trudnościami. W ciągu każdego dnia inwalidzi stawiają czoła sporej ilości wyzwań, które dla zdrowych osób nie stanowią żadnego problemu. Każda taka osoba potrzebuje jednak wytchnienia od codziennej, szarej rzeczywistości. Kluczem do zregenerowania …
Z jakimi trudnościami na co dzień muszą mierzyć się inwalidzi?
Przeciętny człowiek w Polsce uważa, że jego życie jest naprawdę bardzo trudne. Takie osoby często narzekają, iż ich drogi na pewno nie są usłane różami. Twierdzą, że jest tam pełno kamieni i innych wyboistości. Rzeczywiście, czasami istotnie tak może być. …
Uraz kręgosłupa – przyczyna poważnych dolegliwości
Myśląc: uraz kręgosłupa z reguły miewamy skojarzenia związane z poważnymi wypadkami komunikacyjnymi, sportami ekstremalnymi, nieodpowiedzialnymi decyzjami takimi jak skoki do wody w pozycji „na główkę”. Wydaje się zatem, że w powszechnej opinii społecznej uraz kręgosłupa to jednostka chorobowa, która …
Dziecięce porażenie mózgowe
Nie każde dziecko szansę ma urodzić się w pełni zdrowe. Na stan zdrowia noworodka wpływa nie tylko genetyka, ale w niemniejszym stopniu również kondycja zdrowotna matki przed zajściem w ciąże i w okresie ciąży, a także przebieg ciąży i …
Pionizator – stymulator rozwoju ruchowego… i nie tylko
Niepełnosprawność ruchowa to zaburzenie wpływające destrukcyjnie nie tylko na ciało, ale i na psychikę pacjenta. Niemożność poruszania poszczególnymi elementami ciała sprawia bowiem choremu ból zarówno fizyczny – pacjent nie może samodzielnie się przemieszczać, bez trudu korzystać ze środków transportu, …
Metoda Bobath – szansa na prawidłowy rozwój ruchowy
Mali pacjenci dotknięci chorobami OUN, zespołami genetycznymi, wadami ortopedycznymi i innego rodzaju zaburzeniami bez odpowiedniej terapii wspomagającej pozbawieni są szans prawidłowego rozwoju psycho-ruchowego. Jedną z metod ułatwiających chorym dzieciom właściwe kształtowanie umiejętności i postaw motorycznych jest metoda Bobath – …
Terapia ręki – droga do wzrostu sprawności manualnej
Trudności motoryczne w zakresie kończyny górnej to częsty problem dotyczący dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Nieprawidłowe, utrwalone wzorce ruchowe spotkać można zarówno u maluchów prezentujących dobry stan zdrowia, jak i małych pacjentów cierpiących z powodu poważnych schorzeń neurologicznych, …