Istnieje wiele form zaburzeń związanych ze zmysłem wzroku. Jako przyczyny zaniżonej jakości widzenia, postępującego niedowidzenia i ślepoty postrzega się nieprawidłowości w budowie gałki ocznej, strukturze i przewodnictwie nerwu wzrokowego, a także innego rodzaju patologie w ośrodkowym układzie nerwowym. Wciąż …
Kategoria: Niewidomi
Laska dla niewidomych – bezpieczeństwo poruszania się
Osoby niewidome i niedowidzące nie chcą pozostawać wykluczane poza społeczeństwo i ograniczane. Niepełnosprawność nie stanowi bowiem wyroku – dzięki możliwościom współczesnej medycyny, socjologii i szeregu innych nauk możliwe jest znaczne ułatwienie codziennego funkcjonowania osobom obarczonym różnego typu deficytami zdrowotnymi, …
Okulary korekcyjne – komfort widzenia na co dzień
Wyraźne widzenie to nie tylko kwestia codziennego komfortu i wygody, ale również gwarancja bezpieczeństwa – sprawnego poruszania się zarówno pieszo, jak i różnego rodzaju środkami transportu, poprawnej i ostrożnej obsługi maszyn, a w końcu pewnego funkcjonowania w społeczeństwie. W …
Tyflopedagogika – kształtowanie rozwoju w zaburzeniach widzenia
W XXI wieku niepełnosprawność przestaje być postrzegana w kategorii wyroku. Osoby borykające się z różnego rodzaju psychofizycznymi ograniczeniami mogą dziś liczyć na pomoc opieki medycznej i innych wyspecjalizowanych ośrodków, których nadrzędne zadanie stanowi edukowanie osób niepełnosprawnych i przedstawianie im …
Alfabet Braila – kilka słów o czytaniu dotykiem
W XXI wieku nieustannie dąży się do poprawienia jakości życia osób niepełnosprawnych i umożliwienia im osiągnięcia jak największego stopnia samodzielności. Niewidomi i inni pacjenci dotknięci deficytem dotyczącym zmysłu wzroku, choć na co dzień zmagają się z poważnymi ograniczeniami wynikającymi …