Okulary korekcyjne – komfort widzenia na co dzień

Wyraźne widzenie to nie tylko kwestia codziennego komfortu i wygody, ale również gwarancja bezpieczeństwa – sprawnego poruszania się zarówno pieszo, jak i różnego rodzaju środkami transportu, poprawnej i ostrożnej obsługi maszyn, a w końcu pewnego funkcjonowania w społeczeństwie. W XXI wieku stale rośnie jednak liczba osób zgłaszających problemy ze wzrokiem. Niedowidzenie o rozmaitym stopniu nasilenia utrudnia wykonywanie codziennych czynności, niekiedy doprowadzając nawet do niepełnosprawności i znacznego ograniczenia samodzielności. Dlatego właśnie obserwuje się rosnące zapotrzebowanie na okulary korekcyjne – stosunkowo niedrogi, bezpieczny i szybki sposób na zwiększenie komfortu życia osób niedowidzących.

Wyróżnia się różnego rodzaju wady wzroku. Wśród tych najbardziej popularnych prym wiodą wady refrakcji – krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność oraz astygmatyzm. We wszystkich wymienionych zaburzeniach z powodzeniem stosuje się okulary korekcyjne.

Okazuje się jednak, że choć w większości przypadków okulary korekcyjne sprawdzają się w swojej roli i zwiększają ostrość widzenia, niekiedy mogą stać się przyczyną pogorszenia dolegliwości ze strony narządu wzroku. Nieprawidłowo dobrane okulary korekcyjne mogą bowiem spowodować pogłębienie istniejącej wady wzroku, doprowadzić do zaostrzenia aktualnych dolegliwości i pojawienia się nowych, niepokojących objawów tj. bóle i zawroty głowy, a nawet nawracające nudności. Istotne jest zatem, aby okulary korekcyjne dobierać u wykwalifikowanego specjalisty, który przy użyciu wysokiej jakości sprzętu i opierając się o wyniki wiarygodnych badań dostosuje moc szkieł do rzeczywistych potrzeb pacjenta.

Należy również pamiętać, że raz dobrane okulary korekcyjne prawdopodobnie nie będą służyć choremu przez całe życie. Wady wzroku wykazują bowiem tendencje do postępowania w czasie. Optymalne dla pacjenta okulary korekcyjne przeciwdziałają szybkiej i gwałtownej progresji wady, ale nawet najlepiej dobrane szkła nie są jednak w stanie całkowicie zapobiec stopniowo narastającym problemom ze wzrokiem. Dlatego też, korzystając z okularów, warto regularnie odwiedzać okulistę i optyka – szczególnie w sytuacji, kiedy stosowane okulary korekcyjne przestają poprawiać jakość widzenia w sposób zadowalający i umożliwiający codzienne funkcjonowanie.

Teraz czas na wiadomość, która z pewnością ucieszy wszystkich miłośników mody i stylu – okulary korekcyjne to niekoniecznie nieco nudnawe, prostokątne szkła w cienkich, ciemnych oprawkach. Bogate i konkurencyjne oferty licznych salonów optycznych pozwalają klientom wybierać pomiędzy rozmaitymi modelami oprawek na czasie. Coś dla siebie z pewnością znajdą eleganccy pracownicy korporacji, kreatywni artyści, lubujące się w stylu z dawnych lat babcie, zbuntowana młodzież… Kolorowe oprawki z myszką Mickey, księżniczkami czy autkami to również doskonały pomysł na przekonanie niechętnie patrzącego na okulary korekcyjne małego pacjenta z wadą wzroku. Dorastająca nastolatka, która po prostu lubi dobrze wyglądać być może zdecyduje się na założenie przepisanych przez okulistę okularów, jeśli dowie się, że właściwe oprawki mogą stać się nieodłącznym elementem codziennego stylu i korzystnie wyregulować optycznie proporcje twarzy.

Dodaj komentarz