Otyłość to jedna z chorób cywilizacyjnych, której powaga wciąż jeszcze pozostaje niedostrzegana. Nadmiar tkanki tłuszczowej to bowiem nie tylko defekt estetyczny (choć to oczywiście względna kwestia), ale również istotny czynnik ryzyka rozwoju schorzeń takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, a nawet choroba niedokrwienna serca i zawał mięśnia sercowego. W XXI wieku – w okresie, kiedy odsetek osób z otyłością nieustannie wzrasta – powinno się położyć szczególny nacisk na przeciwdziałanie i zwalczanie otyłości. Jednym z interesujących narzędzi radzenia sobie z problemem nadprogramowych kilogramów jest natomiast terapia behawioralna.
Jak w prosty sposób przybliżyć zadania, którymi zajmuje się terapia behawioralna? Celem tego typu terapii jest praca nad negatywnymi nawykami, które w codziennym życiu wykształcił pacjent. Terapia behawioralna zakłada bowiem, że obecny stan zdrowia i problemy pacjenta są wynikiem powtarzanych przez niego, utrwalonych i destrukcyjnych zachowań, które w przeszłości na stałe zadomowiły się w psychice pacjenta. Złe nałogi i przyzwyczajenia doprowadzają do zgubnych dla osoby zmagającej się z konkretnym zaburzeniem skutków. Ich odwrócenie i zastąpienie pozytywnymi wzorcami pozwala jednak skutecznie przejść przez proces zdrowienia.
W przypadku otyłości, nadmierne przybieranie na wadze spowodowane jest często przez nieprawidłowe wzorce żywieniowe. Zmagający się z niechcianą tkanką tłuszczową pacjenci decydują się bowiem na wysokotłuszczową i bogatą w węglowodany, niezdrową, szybką dietę, w której dominuje mięso i produkty przetworzone, a warzywa i owoce stanowią względną rzadkość. Opisany tutaj sposób odżywiania stanowi więc swego rodzaju negatywne, destrukcyjne przyzwyczajenie. Prowadzona przez profesjonalistów terapia behawioralna pomaga wówczas zrozumieć, że dotychczasowa dieta leży u przyczyn otyłości pacjenta, a zmiana nawyków żywieniowych pozwoli na walkę o wymarzoną, a przede wszystkim zdrową sylwetkę.
W przypadku otyłości (i nie tylko) terapia behawioralna musi być oczywiście prowadzona we współpracy z odpowiednio przeszkolonymi trenerami, którzy wprowadzą pacjenta w świat sportu. Dzięki połączeniu aktywności fizycznej i zdrowej diety osoba zmagająca się z otyłością szansę ma na stopniowe, nieobciążające organizmu i trwałe pożegnanie się ze znienawidzonymi, nadprogramowymi kilogramami.
Dzięki regularnym konsultacjom psychologicznym terapia behawioralna prowadzona jest w sposób bezpieczny. Pacjent nie musi się więc obawiać, że popadnie ze skrajności w skrajność, a zdrowe odżywianie, ograniczanie i liczenie kalorii okaże się destrukcyjną obsesją.