W górę i w dół

Schody, schody, windy. W dzisiejszych czasach często korzystamy z tego rodzaju udogodnień. A to po to, aby przemieścić się z jednej kondygnacji do drugiej. Rzecz oczywista. Tylko, że w przypadku osoby niepełnosprawnej rzecz ta wcale nie jest już taka oczywista. Rzecz w tym, że taka osoba ma duże trudności przy przemieszczaniu się po schodach. Co innego z windą. W wielu miejscach są nawet windy tworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych. Ale nie wszędzie są one dostępne. Taka osoba musi sobie radzić inaczej.

Schody dla człowieka w pełni sił fizycznych i psychicznych nie stanowią żadnego problemu. Natomiast dla człowieka niepełnosprawnego stają się prawdziwym problemem. O ile człowiek poruszający się o kulach z pomocą drugiego człowieka zejdzie trzymając się poręczy, o tyle osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim ma prawdziwy problem. Na szczęście są rozwiązania. A jednym z nich są schodołazy. Są to odpowiednie podnośniki, na które możemy niejako załadować wózek inwalidzki. Schodołazy, taka ich nazwa, w rzeczywistości służą do przenoszenia różnych ładunków i to nie tylko po schodach. Można nimi przenosić galony z wodą na znaczne odległości. Można nimi również dźwigać inne ciężary. Ale wróćmy do osób niepełnosprawnych. Dzięki tym urządzeniom możemy dźwigać wózek inwalidzki. I dzięki temu osoba niepełnosprawna poruszająca się na tym wózku może łatwo wjeżdżać i zjeżdżać po schodach. Druga osoba będzie stała za osobą na wózku i będzie pomagała jej wjechać i zjechać.

Schodołazy to duże udogodnienie dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście i tutaj musi być druga osoba, która będzie prowadzić schodołaz. Ale to nie powinno być dużym problemem. Dzięki swojej konstrukcji możliwy jest odpowiedni rozkład masy tak, że prowadzenie schodołazu jest rzeczą łatwą. Co więcej niektóre zawierają silniczki elektryczne, dzięki czemu ich prowadzenie staje się rzeczą naprawdę łatwą. Posiadają również napędy gąsienicowe i różne elektroniczne rozwiązania. Mają nawet hamulce i czujniki. Powoduje to, że prowadzenie takiego wózka jest rzeczą łatwą.

Schodołazy znacznie ułatwiają życie osobie niepełnosprawnej. Ale nie są one jedynym udogodnieniem. Istnieją jeszcze specjalne krzesełka montowane na poręczach schodów. Steruje się nimi za pomocą odpowiednich urządzeń albowiem one również zawierają silniczki i są zasilane energią elektryczną. Na pewno nie raz widzieliście je w telewizji. Pozwalają one na swobodne przemieszczanie się z piętra na piętro. I tak osoba niepełnosprawna może jeżdżąc przemieszczać się z góry na dół. A to znacznie ułatwia docieranie do różnych części mieszkania.

I oto kolejny przykład tego, jak technika sprawdza się w służbie człowiekowi. Dzięki niej osoby niepełnosprawne mogą normalnie funkcjonować. Kto wie – może za jakiś czas w ogóle nie będą musiały korzystać z wózków itp.

Dodaj komentarz