Trudna dola osoby niepełnosprawnej

O tym, że osoba niepełnosprawna nie ma lekkiego życia mówić nie trzeba. Takiej osobie ciężko jest wykonywać czynności, które dla nas nie stanowią większego wyzwania. Samo poruszanie się po ulicy stanowi problem. Ale przejście, czy też raczej w przypadku wózka inwalidzkiego przejazd z domu do okolicznego sklepu, jeszcze nie stanowi dużego problemu. Ale co zrobić kiedy przychodzi do pokonywania większych odległości, a także różnych przeszkód terenowych w postaci schodów i innych miejsc? Tu już sytuacja się nieco komplikuje.

Dla osoby w pełni sprawnej fizycznie i psychicznie przemierzanie schodów oraz innych podobnych przeszkód terenowych nie stanowi znaczącego problemu. Gorzej z osobami niepełnosprawnymi. Dla nich przemieszczanie się po schodach nie jest rzeczą łatwą. Ale schody to jedno. Pozostaje jeszcze kwestia dotarcia do jakiegoś punktu w mieście. Na szczęście pojawiają się różne rozwiązania, które mają ułatwić życie również osobom niepełnosprawnym.

Przy urzędach, szpitalach, uczelniach i innych instytucjach coraz częściej widzimy podjazdy dla niepełnosprawnych. Wprawdzie jeszcze nie wszędzie możemy je zobaczyć, ale już obecny są coraz częściej. Na szczęście. Również autobusy i pozostałe środki komunikacji miejskiej coraz częściej zawierają rozsuwane podesty i zejścia, które mają na celu ułatwienie życia osobie niepełnosprawnej. Warto również wspomnieć o windach w wielu instytucjach. Niekiedy są to windy przeznaczone wyłącznie dla osoby niepełnosprawnej. Osoby niepełnosprawne będące studentami lub pracownikami instytucji, w której taka winda się znajduje, otrzymują specjalny klucz, który jest tylko ich własnością, i wtedy mogą z takiej windy korzystać. Inne osoby nie są upoważnione do korzystania z niej. Pozostaje jeszcze kwestia toalet. W wielu lokalach, na dworcach, przychodniach lub urzędach znajdziemy toalety stworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych. Jak więc widzimy we współczesnym świecie powstało trochę udogodnień dla takich osób.

Osoba niepełnosprawna może wykonywać wiele prac. Dotyczy to w szczególności prac umysłowych, które wykonujemy na siedząco. Niektóre prace manualne taka osoba może również wykonywać. Dlatego dobrze jest tworzyć udogodnienia dla tych osób. Tak, aby mogły one być pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa. Steven Hawking to wybitny astrofizyk. Nie porusza się o własnych siłach. Jest mu do tego potrzebny specjalny wózek inwalidzki. Pomimo tego jest on geniuszem. Dzięki technice jest on w stanie dzielić się swoimi dokonaniami z innymi. Oto przykład tego, jak osoby niepełnosprawne w sensie fizycznym mogą przejawiać niebywałą aktywność na innym polu. A dzięki temu zadziwiać świat i zmieniać go na lepsze.

Na szczęście we współczesnym świecie nawet osoba niepełnosprawna może sprawnie funkcjonować. Dobrze, że internet stał się zjawiskiem powszechnym, na które otwierają się nawet urzędy państwowej administracji. Dzięki czemu człowiek może się komunikować zdalnie. To również pomaga osobom niepełnosprawnym. Mogą oni wiele spraw załatwić bez wychodzenia z domu. A dzięki temu mogą się oni skupić na wykonywaniu swoich obowiązków możliwie jak najlepiej. Tak, aby wszystko mogło przebiegać sprawnie. Aby niepełnosprawni nie czuli się niesłusznie zmarginalizowani w społeczeństwie. Przeciwnie – oni jak najbardziej powinni być włączeni w życie społeczne.

Dodaj komentarz